Dne 17. května se desítky pacientů, návštěvníků i zaměstnanců Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně účastnily osvětové akce, pořádané při příležitosti Dne boje proti cévní mozkové příhodě.

Většina lidí neví, jak příznaky cévní mozkové příhody (dále jen CMP) rozpoznat, jak na ně reagovat, případně jak se proti tomuto onemocnění preventivně chránit. Lidé, kteří neznají příznaky CMP, mohou váhat se zavoláním zdravotnické záchranné služby. Přitom u CMP se hraje o čas. Takzvané terapeutické okno, tedy časový úsek od vzniku příhody, během kterého se ještě části pacientů dá pomoci, je dlouhý zhruba čtyři až šest hodin. Poté šance na vyléčení prudce klesá. „Jedinou správnou reakcí na příznaky CMP je volat bezodkladně rychlou záchrannou službu 155,“ zdůrazňuje neurolog doc. Robert Mikulík, který celou osvětovou akci zaštítil.

Organizace akce se již tradičně ujali koordinátoři preventivního programu HOBIT a zdravotní sestry cerebrovaskulárního výzkumného týmu FNUSA-ICRC. Během dne byl pro pacienty ve vstupní hale nemocnice připravený stánek, plakátová expozice a informační letáčky. Zdravotní sestry měřily krevní tlak a zároveň vzdělávaly návštěvníky o problematice CMP. O propagaci se postarali také ambasadoři projektu HOBIT z řad školáků, kteří oslovovali kolemjdoucí na ulicích v okolí nemocnice a informovali je o kampani i symptomech CMP. Letos poprvé se k našemu osvětovému dni připojila kampaň Čas je mozek, která má stejně jako projekt HOBIT za cíl zvyšování povědomí o CMP. Zájemci se tak navíc mohli zastavit u stánku nutriční terapeutky, která prostřednictvím speciálního přístroje analyzovala složení těla (podíl tuků, svalové hmoty, vody atp.). „Chodím sem do nemocnice kvůli kloubům, ale o mrtvici jsem toho moc nevěděla. Bojím se o svoje zdraví, takže jsem ráda, že takové akce pořádáte. Vždyť jsem se tady dozvěděla věci, které mi můžou zachránit život,“ řekla nám paní Zdenka H., která si nechala změřit tlak a poradit, jak cévní mozkové příhodě předcházet a jak ji rozpoznat.

Celá akce vzbudila i velký mediální zájem. Naši lékaři provedli novináře po specializovaných pracovištích, kterými postupně projde i pacient přijatý do nemocnice s cévní mozkovou příhodou. Na následné tiskové konferenci lékařský tým představil nejmodernější metodu léčby CMP, tzv. trombektomii, díky které dokáží lékaři mechanicky odstranit krevní sraženinu z ucpané cévy a tím postiženého zachránit. Záznam z tiskové konference poté vysílala ČT24.

Nejbližší událost zaměřená na problematiku CMP nás čeká na konci října. Věříme, že se nám opět podaří uspořádat podobně úspěšnou akci, která pomůže informovat co nejširší veřejnost o této závažné nemoci.

 
Lenka Žáková a Jana Balúchová,
výzkumné sestry Cerebrovaskulárního programu
 

FOTKY Z AKCE: