Dva dny, díky kterým se nebojíme zareagovat a poskytnout první pomoc

Náš dvoudenní workshop s kurzem první pomoci se konal v hotelu Fontána u Brněnské přehrady. S naším skvělým ambasadorským týmem projektu HOBIT jsme se sešli v pátek 27. 9. 2019 a strávili jsme spolu skvělé dva dny plné zábavy a smíchu až do soboty 28. 9. 2019.

 

Opravdu všichni jsme byli nadšení, že se můžeme seznámit s dalšími informacemi a rozšířit svoje znalosti první pomoci. Naší specializací je šířit osvětu o cévní mozkové příhodě a potřebujeme téhle problematice téměř dokonale rozumět. Tahle zkušenost prohloubila náš zájem o šíření cévní mozkové příhody a také nás upevnila v tom, že to co děláme je opravdu důležité.

V pátek jsme spolu s dalšími ambasadory měli sraz již v 8:30 na zastávce Přístaviště. Poté jsme se přesunuli do hotelu Fontána, kde už nás čekal skvělý tým ZDrSEMu - organizace, která poskytuje simulační vzdělávání první pomoci. Náplní dne bylo absolvovat zážitkový kurz první pomoci, ze kterého si odneseme spoustu zkušeností a také zábavy. Tato organizace nás seznámila se třemi body, které můžeme aplikovat na každé situaci. 

  1. bod – ROZHLÉDNI SE! 
  2. bod – REAGUJ!
  3. bod – ROZMÝŠLEJ!

Poté jsme si zkoušeli různé simulace, ve kterých jsme aplikovali již zmíněné 3 body. Vyzkoušeli jsme si resuscitaci, také jak reagovat u dopravní nehody, zkusili jsme si použít AED - automatizovaný externí defibrilátor. Také nesměla chybět nauka o CMP (cévní mozková příhoda) a spousta dalšího. Moc se nám líbil systém výuky. Nejprve jsme si poslechli teoretickou část a hned poté jsme si ji zkusili v praxi. Simulace byly velmi reálné a figuranti podávali skvělé herecké výkony, které nás vždy vtáhly do situace. Celý páteční den jsme zakončili zábavnými hrami a následným odpočinkem u relaxační hudby.

V sobotu po snídani jsme se společně sešli na našem klasickém workshopu. Probírali jsme uplynulé akce, také ty, které nás teprve čekají, a že jich nebude málo. Také nás přijela navštívit tvář ambasadorského programu, Kája Vařáková, která prodělala v minulosti mrtvici. Povídali jsme si s ní, ptali jsme se jí na různé otázky, ohledně jejího zdravotního stavu po mrtvici. Také o její účasti ve finále soutěže Žena roku v kategorii POD 30, do které ji nominoval projekt HOBIT. Úplně jako poslední bod celého workshopu bylo předávání certifikátů bronzových, stříbrných a zlatých. Ty se dělily podle toho, jak dlouho jsme v programu a kolika akcí jsme se již zúčastnili. 

Všichni jsme si společně užili spoustu zábavy, dozvěděli jsme se hromadu věcí, díky zážitkům, ale nejdůležitější na tom je, že teď bychom všichni dokázali správně postupovat při záchraně člověka. 

Moc děkujeme celému týmu HOBIT a ZDrSEM, že pro nás tohle připravili.

Sára Mrkvicová, Natálie Kratochvílová
ambasadorky projektu HOBIT